معرفی پروژه

محور گردشگری نور سبلان (خیاو تا گردولی) :

معرفی پروژه

منطقه نمونه گردشگری نور سبلان به عنوان بزرگترین پروژه گردشگری کشور درمناطق ییلاقی شهرستان مشکین شهر استان اردبیل و در حوالی روستای میرک واقع شده است .

امکانات :

امکانات بسیاری در پروژه احداث خواهد گردید که در ذیل طرح های فاز اول به تفصیل توضیح داده شده و سایر موارد که در فاز دوم و سوم به بهره برداری خواهد رسید ذکر گردیده است .

پل معلق :این پل که سایت A را به سایت B وصل میکند که با ۳۵۰ متر طول به عنوان طولانی ترین پل معلق عابر پیاده جهان بر روی دره خیاوچای به ارتفاع ۱۰۰ متر قرار دارد . ارتفاع دکل ۲۱ متر و عمق فونداسیون کابل ۱۲ متر با کابلهای فولادی ساخت کشور کره جنوبی و عرشه پلیمری و کامپوزیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطوبت و حریق و ضربه و فشار و … به همراه صاعقه گیر و باد سنج و سنسورهای کنترل حرکتی و دمپرهای خنثی کننده رزونانس و … یکی از شاهکارهای مهندسی و سازه به حساب میاید.

این پل با جابه جائی افقی ۲ متر و دید فرو دست پارک جنگلی و فرا دست قله سبلان هیجانی به اندازه ترن هوائی به عبور کننده از خود القاء می کند. البته طرح مکمل معماری حجیم و نورپردازی مدرن آن در پایان کار زیبائی این سازه ماندگار را دو چندان خواهد نمود.

رستوران گردان :معماری این رستوران الهام گرفته از آسیاب های بادی کشور هلند از دو قسمت مستطیلی شکل ( رستوران سنتی) و استوانه ای شکل(گردان) در سایت B تشکیل یافته است .الف) ناحیه مستطیلی شکل در یک طبقه به مساحت ۲۴۰ متر مربع به عرض ۱۲ متر بدون ستون میانی مشرف به دره خیاوچای و پارک جنگلی بعنوان رستوران سنتی مورد بهره برداری خواهد گرفت.

ب) ناحیه استوانه ای شکل در ۳ طبقه که طبقه اول شامل رستوران مدرن در ۱۵۴ متر مربع و طبقه دوم شامل رستوران گردان بعنوان بزرگترین رستوران گردان استان اردبیل در ۱۳۰ متر مربع که ترکیبی از رستوران سنتی و مدرن می باشد و طبقه سوم به متراز۱۵۴ متر مربع در فضای روباز در ارتفاع ۱۱۰ متری از سطح رودخانه خیاوچای با دید فوق العاده به پارک جنگلی و قله سبلان با دو قله طراف آن به نام هرم و کسری قرار گرفته است.متل و تالار :این مجموعه الهام گرفته از معماری ناحیه آلپ کشور اطریش در سایت A مشتمل بر دو طبقه که :

الف) طبقه اول (متل) شامل ۲۰ واحد سوئیت به مساحت ۲۵ متر با امکانات کامل و ۴ سوئیت VIP به مساحت ۳۶ متر مربع با طراحی داخلی مدرن می باشد . از ویژگیهای این مجموعه رعایت کامل اصول مبحث ۱۹ و داشتن ایمنی سازه ای بالا و معماری نوین می باشد.

ب) طبقه دوم شامل رستوران و تالار همایش و پذیرایی به مساحت ۸۰۰ متر مربع شامل ۲ قسمت زنانه و مردانه مجزا و دو بالکن سر پوشیده با نورپردازی متفاوت و دیوار پیرامون کاملا شیشه ای با پنجره های UPVC مشرف به پارک جنگلی و پل معلق ساختار متفاوت و جذابی را به بیننده القاء میکند.شهر بازی بادی :شامل سازه های پنوماتیک تا ارتفاع ۳۰ متر در مساحتی به اندازه ۲۵۰۰ متر مربع مشرف به رستوران و پارک جنگلی در سایت B واقع خواهد شد .که از ویژگیهای بارز آن ؛ضریب ایمنی بالا برای کودکان ،تنوع کاربری ،تنوع بصری و منحصر به فرد بودن آن می باشد.اساس کار در این شهر بازی ایجاد محیطی با نشاط و ایمن برای فرزندان خانواده ها به منظور فراهم نمودن بستری مناسب برای والدین عزیز که با فراغ خاطر از طبیعت و سرگرمی ها منطقه دیدن فرمایند.

ویلا :ویلاها در فاز ۱ شامل ویلاهای ۲ خوابه در سایت B به زیر بنای ۵۰ متر مربع و مساحت عرصه ۲۲۰ متر مربع مشرف به دره بکر و زیبای رودخانه خیاو و دید مقابل قله سبلان دارای معماری زیبای ویلاهای ایرانی متداول در شمال کشور شامل پنجره های UPVC و شومینه و پکیج و … می باشد.نمایشگاه صنایع دستی :

این سازه در یک طبقه به مساحت ۱۰۰ متر مربع در سایت A و مشرف به متل و تالار با معماری مناطق بارانی می باشد . در این نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی بی نظیر منطقه شمال غرب و عشایر عرضه می گردد.

سایت کالسکه سواری:این سایت مشتمل بر جاده سلامتی است که توسط کالسکه با تزئینات اصیل ایرانی و ارابه ها و گاری های محلی برای سلیقه های محتلف گردشگران را از سایت A به سایت B منتقل می کند.سایت بالن سواری :این سایت واقع در سایت B اولین سایت بالن سواری ایران می باشد . هر بالن تعداد ۱۲ تا ۱۴ نفر گردشگر را به ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح زمین و ۶۰۰ متری از پارک جنگلی منتقل می کند. چشم انداز و منظر بکر منطقه و زیبائی قله سبلان چشم هر بیننده ای را می نوازد.سایر موارد که بعد از فروردین سال ۱۳۹۱ به بهره برداری خواهد رسید :

اولین ساختمان عظیم کره ای شکل در کشور واقع در نوک تپه گردولی با کاربری های مختلف ، شهر بازی مدرن ، ایستگاه درشکه سواری و کالسکه رانی ، قهوه خانه ، آلاچیق ، ویلاهای کوهستانی ، هتل های کوهستانی ، کلبه های کوهستانی ، چادرهای اقامتی ، کمپ اردوها ، مسیر های دوچرخه سواری ، مسیر های پیاده روی ، پاراشوت ، مینی گلف ، پیست اسکیت روی چمن ، مانژ اسب دوانی ، پرش از روی پل ، تنیس ، تیر و کمان ، بولینگ ، بیلیارد ، سالن های روباز و سرپوشیده بسکتبال و والیبال ، تله کابین و تله سیژ ، دایر نمودن خط هلیکوپتر ، پیاده روی روی برف ، اسنو موبیل ، کالسکه روی برف ، Rap jamping ، Bod sled ، Ride wagon و Zip treck .

برنامه زمانبندی از مرحله طراحی تا بهره برداری

۱- برنامه کوتاه مدت تا سال ۱۳۹۱
۲- برنامه میان مدت تا سال ۱۳۹۷
۳- برنامه دراز مدت تا سال ۱۴۰۴
برآورد میزان سرمایه گذاری : ۲۰۰۰ میلیارد ریال

اثرات ویژه راه اندازی پروژه در سطوح مالی و منطقه ای

۱- افزایش تولید منطقه
۲- ایجاد اشتغال ( میزان اشتغال حدود ۶۰% به صورت مستقیم و غیر مستقیم افزایش خواهد یافت )
۳- تعاملات فرهنگی